The 2015 New York State Associated Press Association awards are in, and Western New York’s TV and Radio stations took home plenty of awards.

The Buffalo Broadcasters Association congratulates these stations and their staff on continuing to demonstrate excellence in broadcasting. Your fantastic work adds to our region’s history, while propelling us into a bright future!

In TV III (ALL NY State, Except NYC, Buffalo, Rochester, Syracuse, Capital District):

For Best Investigative Reporting:
– WENY, Elmira’s Samantha Potter received First Place for “WENY Investigates: Pedigree Dog Food”

For Best Continuing Coverage:
– WENY, Elmira’s Ross DiMattei received First Place for “Calvin Harris Murder Trial”

For Best Public Service:
– WENY, Elmira’s Nick Quattrini received First Place for “IRS Scam”

For Best Enterprise Reporting:
– WENY, Elmira’s Asha McKenzie received Special Mention for “Elmira Condemned Home”

For Best Feature:
– WENY, Elmira’s Logan Wilson received Special Mention for “Brother and Sister Reunited”

For Best Documentary:
– WENY, Elmira’s Asha McKenzie received First Place for “No Blind Eye”

For Best News Series:
– WENY Elmira’s Leanne DeRosa received Special Mention for “Marine Corps Boot Camp”

For Best Sports Coverage:
– WENY Elmira’s Jenna Cottrell, Dan Fetes, and the WENY Staff received First Place for “Thunder at the Glen 2015”

For Best Weathercast:
– WENY Elmira’s Joe Veres received First Place

For Best Reporter or Anchor:
– WENY Elmira’s Nick Quattrini received First Place
– WENY Elmira’s Ross DiMattei received Special mention

WENY Elmira received the award for Outstanding News Operation

In TV II (Buffalo, Rochester, Syracuse, and the Capital District):

For Best Spot News Coverage:
– WHEC, Rochester’s Staff received First Place for “Boys and Girls Club Shooting”
– WIVB, Buffalo’s Staff received Special Mention for “Prison Break: Friendship Search”

For Best Investigative Reporting:
– WGRZ, Buffalo’s Dan Telvock, Dave Harrington, Jim Heaney, Athan Kompos, and Franco Ardito received Special mention for “Buffalo’s Lead Poisoning Problem”

For Best Continuing Coverage:
– WGRZ, Buffalo’s Michael Wooten received First Place for “Legalizing medical marijuana in New York State”

For Best Public Service:
– Time Warner Cable News, Buffalo’s Sarah Blazonis, Meg Rossman, and Alex Haight received First Place for “Employee At Casa Di Pizza Tests Positive For Hepatitis A”
– WXXI, Rochester’s Helene Biandudi Hofer received Special Mention for “Rochester’s Poverty Crisis”

For Best Enterprise Reporting:
– WGRZ, Buffalo’s Michael Wooten and Danny Spewak received Special Mention for “Lost on the Line”

For Best Feature:
– WXXI, Rochester’s Sasha-Ann Simons received First Place for “The Crackdown on Silicosis”

For Best Documentary:
– Time Warner Cable News, Rochester’s Casey Bortnick, Jeff Hamson, Tim Ruffinen, Yevette Collins, Ed Buttaccio, and Dave Rich received Special mention for “No Apolgies: Merritt Rahn Breaks His Silence”
– WGRZ’s Pete Gallivan received Special Mention for “Unknown Stories of WNY: Return 2 Normandy”

For Best News Series:
– WHEC, Richester’s Mike Loson, Brett Davidsen, Amanda Ciavarri, and Nikki Rudd received First Place for “New York State Exposed”
– WGRZ, Buffalo’s Steve Brown and Dave Harrington received Special Mention for “The Faces of Heroin”
– WIVB, Buffalo’s Luke Moretti and Mike Mombrea received Special mention for “The UFO Phenomenon”

For Best Sports Coverage:
– WHEC, Rochester’s Justin Granit and Steve Bond received First Place for “#GetCourneyToEllen”
– WIVB, Buffalo’s Rich Newberg and Scott Swenson received Special Mention for “Remembering Van Miller”
– Time Warner Cable News, Rochester’s Seth Voorhees received Special Mention for “Abby’s Last Stand”

For Best Sports Feature:
– WHAM, Rochester’s Toby Motyka received First Place for “Remembering Coach Derooy”
– Time Warner Cable News, Rochester’s Tara Grimes received Special Mention for “Remember What You’re Fighting For”

For Best Digital Presence:
– WGRZ, Buffalo’s Staff received First Place

For Best Use of Photography:
– Time Warner Cable News, Rochester’s Seth Voorhees received First Place
– WGRZ, Buffalo’s Nate Benson received Special Mention
– WIVB, Buffalo’s Dan Holland received Special Mention

For Best Weathercast:
– Time Warner Cable News, Buffalo’s Dan Russell received Special Mention

For Best Newscast:
– WGRZ, Buffalo’s Staff received Special Mention for “Channel 2 News at Six”

For Best Reporter or Anchor:
– WIVB, Buffalo’s Rich Newberg received First Place
– WGRZ, Buffalo’s Michael Wooten received Special Mention

WENY, Elmira received the award for Outstanding News Operation

In Radio II (AM/FM, AM or FM only, and non-commercial radio stations licensed outside the Radio 1 Market):

For Best Spot News Coverage:
– WXXI-FM, Rochester’s Michelle Faust, Veronica Volk, Randy Gorbman, Beth Adams, and Evan Dawson received First Place for “Genesee Street Mass Shooting”
– WBFO-FM, Buffalo’s Staff received Special Mention for “Search for Escaped Killers Takes a Turn into Western New York”

For Best Investigative Reporting:
– WBFO-FM, Buffalo’s Dan Karpenchuk received First Place for “The Dying of the Bees”

For Best Continuing Coverage:
– WBFO-FM, Buffalo’s Staff received Special mention for “Refugees and Immigrants Find New Life in Buffalo”

For Best Public Service:
– WBFO-FM, Buffalo’s Eileen Buckley, Cheryl Hagen, Jay Moran, Michael Mroziak, and Avery Schneider received Special Mention for “Addiction and the Worsening Drug Epidemic”

For Best Enterprise Reporting:
– WBFO-FM, Buffalo’s Avery Schneider received Special Mention for “City Swim Club Gives Kids A Lane To Better Lives”

For Best Documentary:
– WBFO-FM, Buffalo’s Cheryl Hagen received Special Mention for “Making a Difference”

For Best Sports Coverage:
– WBFO-FM, Buffalo’s Omar Fetouh, Jay Moran, and Michael Mroziak received First Place for “The Buffalo Sabres’ Race To The Bottom”
– WHAM-AM, Rochester’s Dan Moriarty received Special Mention for “Rochester’s Home of the Best Bills Coverage”

For Best Sports Feature:
– WBFO-FM, Buffalo’s Matt Sabuda received Special mention for “How Deflategate Defined A Dynasty”

For Best Digital Presence:
– WBFO-FM, Buffalo’s Staff received First Place

For Best Use of Sound:
– WXXI-FM, Rochester’s Jeanne Fisher received Special mention for “Change Ringing in Rochester”

For Best Newscast:
– WHAM-AM, Rochester’s Todd Halliday, J.P. Hastings, Dale Budziszewski, and John DiTullio received First Place for “The Morning News”
– WBFO-FM, Buffalo’s Staff received Special mention for “7 a.m. Newscast for Dec. 9, 2015”

For Best Reporter or Anchor:
– WBFO-FM, Buffalo’s Eileen Buckley received First Place
– WBFO-FM, Buffalo’s Michael Mroziak received Special mention

WBFO-FM, Buffalo received the award for Outstanding news Operation

Share this post on: